Yomek – test

Co warto sprawdzić w wypożyczonym samochodzie, nim ruszymy w trasę

Zdarzyło Ci się wynająć samochód? A może to Twój pierwszy raz? To nie ma znaczenia – w każdym przypadku wynajęcie pojazdu z wypożyczalni wymaga od nas kilku czynności. Choć większość z nich jest obowiązkiem firmy, z której usług zdecydujemy się skorzystać, odwiedzinom w takim salonie samochodów do wynajęcia powinna przyświecać myśl „przezorny – zawsze ubezpieczony”. Co powinniśmy sprawdzić, nim wsadzimy kluczyk do stacyjki? Oto kilka cennych porad.

CARSON Wypożyczalnia Samochodów Kalisz
ul.Częstochowska 201
62-800 Kalisz

Bierzesz odpowiedzialność za wynajęty samochód

To, w jakim stanie trafia do nas wypożyczony samochód ma znaczenie. Jeszcze przed wyjechaniem za szlaban wypożyczalni aut powinniśmy bardzo dokładnie obejrzeć cały pojazd. Nie chodzi tutaj wyłącznie o kwestie mechaniczne, ale przede wszystkim wizualne. Wgniecenia, uszkodzenia karoserii, przerysowania, słowem – wszystkie braki widoczne na zewnątrz powinny być odnotowane w formularzu i zgłoszone wypożyczalni samochodów. W innym wypadku może okazać się, że po powrocie stara usterka zostanie zapisana na nasze konto i zostaniemy obciążeni. Niektóre wypożyczalnie samochodów potrafią w ten sposób żerować na swoich klientach, więc dobrze jest mieć się na baczności, zwłaszcza jeśli jest to salon, z którego korzystamy pierwszy raz.

Podobna zasada tyczy się wnętrza pojazdu, najlepiej sprawdzić czy tapicerka nie posiada charakterystycznych uszkodzeń. Zgłoszenie tego typu usterek przed jazdą da nam pewność, że odpowiedzialność nie zostanie przeniesiona (niesłusznie) na nas.

Sprawność wyposażenia wynajętego samochodu

Choć to dobra praktyka każdego doświadczonego kierowcy, warto sprawdzić jeszcze na terenie wypożyczalni samochodów, w jakim stanie są podstawowe kwestie techniczne. Mowa tutaj przede wszystkim o światłach, nadmuchu powietrza, klimatyzacji, działaniu szyb, warto sprawdzić również czy działa zestaw głośnomówiący, jeśli mamy w planach podłączyć telefon zdalnie i prowadzić rozmowy w trakcie jazdy. Jakiekolwiek braki na tym etapie mogą skutkować zmianą pojazdu, gorzej jeśli wyjdą one po kilkudziesięciu kilometrach, kiedy nie sposób zawrócić.

Uczciwość wypożyczalni samochodów stoi na przyzwoitym poziomie, mowa o krajowych salonach. W zagranicznych centrach turystycznych, zwłaszcza w okolicach portów lotniczych, warto mieć się podwójnie na baczności, tamtejsze firmy (zwłaszcza mniejsze), żyją z naszych potknięć. Warto sprawdzić np. stan paliwa w wypożyczonym samochodzie. W formularzu odbioru pojazdu podpisujemy, że odbieramy go z pełnym bakiem. Może się jednak okazać, że wskazówka pokazuje zupełnie co innego i już na starcie odnotujemy stratę.

TEKST
TEKST

Nasi partnerzy
Pracujemy tylko z najlepszymi